FİMAKS PİLASTİK DÜNYAYI SAKLIYOR

Ekleme Tarih : 23 Ekim 2019 - Bu Haberi 1448 kişi okudu.Ekleyen: Yılmaz Ayyıldız
FİMAKS PİLASTİK DÜNYAYI SAKLIYOR

12 yıl önce kurulan Limera, İngiltere’den Sırbistan’a, İtalya’dan İsveç’e kadar 36 ülkeye saklama kapları ihraç ediyor. Ürünlerinin özellikle İtalya başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde meyve kabı olarak kullandığını anlatan Limera Genel Müdürü Muhammet Ali Kul, “Önümüzdeki dönemde Ar-Ge çalışmalarıyla ülkelere özel gıdalara yönelik üretim yapmayı planlıyoruz” dedi.

SON yıllarda mutfak araç ve gereçleri sektöründe Avrupa’nın üretim merkezi Türkiye oldu. Bu alanda birçok yeni yatırım yapılırken bazı üreticiler de Ar-Ge ile büyüyor. Bu markalar arasında Tekirdağ Çorlu’da 2007 yılında 5 ortak tarafından kuralan Limera da yer alıyor. Marka, plastik saklama kaplarını 36 ülkeye ihraç ediyor. Bu ülkeler arasında ilk sırlarda ise İtalya, İngiltere ve Almanya gibi ülkeler alıyor. “İtalyanların meyve kaplarını biz üretiyoruz” diyen Limera Genel Müdürü Muhammet Ali Kul, şirketin kuruluşunu ve büyüme hikâyesini ise şöyle anlattı:

 

 

 

MEYVE KAPLARINA TALEP

“Saklama kapları alanındaki talep 2000 yılından sonra artmaya başladı. Özellikle Avrupa ülkelerinde tüketiciler daha çok meyve ya da sebzeyi tane ile alıyor. Bunun yanı sıra birçok tüketici sağlıklı yaşam için meyve tüketimini arttırıyor. İş yerlerine, okula evden hazırlanmış meyveleri götürüyor. Bu yüzden de ürünlerimize ihtiyaç artıyor. Bugün Çorlu’da 20 bin metrekare alan üzerinde 10 bin metrekare kapalı alana sahip fabrikamızda üretim yapıyoruz. 200 farklı ürünümüzü ihraç ediyoruz. Hedefimiz daha katma değerli ürünler üreterek ülke ekonomimize katkıda bulunmak.

 

 

Firma olarak plastik kaplar, meyve kapları, pastane grubu, yumurta, salata, sos grubu kapları üretiyoruz. Şu ana kadar 15 milyon doların üzerinde yatırım gerçekleştirdik. Firma olarak İngiltere, İtalya, Hollanda, Malta, İspanya, Sırbistan, Belçika ve İsveç en büyük pazarımız. Kuzey Afrika’nın Cezayir hariç tamamına ihracat yapıyoruz. İskandinav ülkeleri, Kuzey Afrika, Körfez ülkeleri, Azerbaycan ve Gürcistan’a da ihracat gerçekleştiriyoruz. Limera markalı ürünlerimizin yüzde 60’ı ihracata kalan yüzde 40’lık oranı Türkiye pazarında satılıyor. Üretim ve satışlarımız sadece Limera markası ile oluyor. Fason üretim yapmıyoruz. Aynı zamanda fuarlara da katılım göstermeye devam ediyoruz. 23 Ekim’de Avrasya Ambalaj Fuarı’na sonrasında ise 23 Mayıs’ta Almanya’da bir fuara katılacağız.

 

 

CİRO 50 MİLYON LİRA

Şu anda birçok uluslararası firmaya ürün gönderiyoruz. Dünyanın en büyük kahve zincirlerinden birine salata kapları, Türkiye’nin en büyük market zincirlerinden birine pasta kapları satıyoruz. İtalya’nın en büyük meyve üreticilerine ve satıcılarına meyve kabı ihraç ediyoruz.”

2019 yılı hedefleri hakkında da değerlendirmelerde bulunan Kul, “Dünya ticaretinde yaşanan daralmaya rağmen iyi durumda olduğumuzu düşünüyoruz. 2018 yılında toplam ciromuz 50 milyon lira seviyesinde. 2019’da 2018 cirosunu aşmayı hedefliyoruz. Her yıl yaklaşık yüzde 15’lik bir büyüme gerçekleştiriyoruz. Firmamızın ürün gamında yaklaşık 200 çeşit ürün bulunuyor. Tüm Avrupa’da ve Türkiye’de ‘sipariş günü yükleme’ yapabilen tek firmayız. Bu yıl PET Levha üretimimizi artırmak için Avrupalı üreticiler ile görüşmelerimiz devam ediyor. Ar-Ge ve inovasyona yönelik yatırımlarımız da bizi sektör de hep bir adım öne çıkartıyor. Çünkü değişen trendleri yakından takip etmemiz gerekiyor. Çünkü tüketicilerin yeme-içme alışkanlıkları her yıl değişim gösterebiliyor. Biz de bunu yakından takip  ediyoruz” dedi. 

HABER :HÜRİYET GAZETESİ