Final Maçının Öyküsü

Burak Altuncu
Burak Altuncu 09 Ocak 2016 - Bu Makeleyi 2137 kişi okudu.

Final gibi final…
 

İstanbul’da gün boyunca fırtınalı ve yağışlı geçen hava, akşam oynanılacak final maçındaki gol yağmurunun sinyalini verir gibiydi. Maç saatine yakın, seyirciler yerlerini almış ve Tüfekçi – Kalanas takımları arasında oynanılacak final maçını bekliyorlardı. Son aşamaya kadar hep sabah saatlerinde oynanılan maçlar, final maçında tam tersi bir şekilde gece saat 23.30’da oynanılacaktı. Saatin geç olmasına ve maçın hafta içi oynanılacak olmasına rağmen seyirci katılımı yüksekti.

 

Maç saati geldi ve takımlar sahadaki yerlerini aldılar. Hakem Orhan Mergavul’un düdüğü ile dev final başladı. Oynanılan karşılaşmanın ilk dakikalarında geçen senenin de finalisti olan Tüfekçi, maça daha hızlı başladı. Oyunun kontrolünü eline alan Tüfekçi, gol yağmurunun ilk damlasını 8. dakikada Müfit’in golüyle düşürmüş oldu. Yavaş yavaş oyuna ortak olan Kalanas, gol silahı Adem’in attığı şut ile atağa geçmiş oldu. Bu güzel şuta, kaleci Yavuz aynı güzellikte cevap verdi. Dakikalar 15’i gösterdiğinde Tüfekçi takımında önemli bir oyuncu olan Nedim sakatlanarak sahayı terk etti. Yerini maçta tartışmalı bir pozisyona sebep verecek olan Arif’e bıraktı. Tüfekçi, ataklarına devam etmeyi sürdürdü ve golcüsü Yusuf ile net bir pozisyondan yararlanamadı. Dakika 25’te kazanılan penaltıyı Kalanas takımı Numan ile gole çevirdi ve durumu 1-1 yaptı. Bu golden sonra ilk yarınının bitimine kadar olan süreçte Kalanas, maçtaki üstünlüğünü kurmaya başladı. İlk yarının bitimine kısa bir süre kala maçta en çok tartışılan Arif’in pozisyonu gerçekleşti. Rakip sahanın sol kanadından topla birlikte ilerleyen Adem’e sert bir şekilde faul yapan Arif’i hakem sözlü olarak uyardı. Kalanaslı oyuncular sarı kartı bulunan Arif’e ikinci sarı kartı göstermeyen hakem Orhan Mergavul’a itiraz ettiler ama hakem kararında kararlıydı. İlk yarı karşılıklı atılan iki gol ile 1-1 sonuçlandı.

 

‘’ Plaka 61’’

 

Gol yağmurunun yaşanacağı ikinci yarı başladı. İlk yarım saatin başlarında olduğu gibi ikinci yarım saat dilimine de hızlı ve etkili başlayan taraf Tüfekçi oldu. Başarılı ve seri paslarıyla,  üstünlüğü sağlayacak golü aramaya başladılar. Kalanas savunmasını yoran ataklarıyla dakika 41’de ilk golde olduğu gibi Yusuf – Müfit ikilisi vardı. Yusuf’un asistiyle Müfit takımının ve kendisinin ikinci golünü kaydetti. Goller ard arda gelmeye başladı. 45. Dakikada gol krallığında yarışan Yusuf çok şık bir aşırtma golüyle farkı ikiye çıkarttı. Kalanas, yediği bu golle maçtan düşmeye başladı. 50. Dakikada savunmadan ileriye çıkan Alper, attığı kafa golüyle durumu 4-1’ e getirdi. Bu golden sadece 2 dakika sonra Tüfekçi takımının beyni olan Hakan, attığı şutla golü bularak skoru 5-1’e taşıdı. Artık Tüfekçi şampiyonluğa adım adım yaklaşıyordu. Kalanas gol aramaya çalışsa da başarılı olamadı. Maçın son anlarına girilirken dakika 58’de sahneye maçın adamı Müfit çıktı ve attığı gol ile durumu 6-1 yaparak sonucu belirledi. Kupanın sahibi, turnuva boyunca oynadığı güzel oyunuyla seyircinin takdirini alan Tüfekçi oldu.

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır..
ismail genç
12 Ocak 2016 - 00:43
Gazetecilik okuyan Burak'tanda bu kadar güzel bir yazı beklenirdi ve Burak bu güzel makaleyi yaztı. Ellerine sağlık Burak'tan dahada güzel yazılar bekliyoruz.Tebrik ediyorum hayat boyu başarılarını görmek istiyoruz.