Corona Virüs ve Sosyal İzolasyon

Dernekpazarı Vakfı
Dernekpazarı Vakfı 30 Mart 2020 - Bu Makeleyi 1714 kişi okudu.

Dünya şu günlerde topyekün bir kaygı içinde. Yarım yüzyıllık hayatımda ve 27 yıllık mesleki hayatımda bir kaç kez buna benzer sorun oldu. Kuş gribi, domuz gribi SARS vb. durumlarda teyakkuz halinde idik. Belki 10, 20, 30 yıl önce bir virüs bu kadar hızlı yayılamıyordu. Bu günün ulaşım imkanlarında o kadar hızlı bir yayılım gösterdi ki; hastaneler sağlık sistemi talepleri karşılamakta oldukça zorlandı.  Bu nedenle mümkün olduğunca yayılımın yavaşlatılması gerekir. Bir kaç haftaya belki de yayılımın hızı kesilecek ve normal bir süreç haline dönecek. O zaman da inşallah hayat normale dönecek.

 

Şunu herkesin iyi bilmesi gerekir. Eninde sonunda virüsle tanışacağız bazılarımız basit bir şekilde atlatacak bazılarımız farkına bile varmayacağız. İnşallah herkes en az sıkıntı ile atlatır. 

 

Bu günlerde sosyal izolasyonun sebebi yayılma yavaş olsun. Hastaneler hastalar tarafından tıkanmasın. Zira solunum sıkıntısı yaşanacak hastalarda yoğun bakım şartları gerekiyor. Herkes hasta olursa yatacak yerde bulamayacağız.
 

O nedenle sosyal izolasyona dikkat edelim. Kendimiz mikrop kapmışız da bulaştırmayalım diye herkesten uzak duralım. 

Kimse hummalı değil. Hastalık kapmış olmak ta kabahat değil ama bilerek millete zarar vermek kabahat.

DKV olarak sosyal çalışmalarımızı ve vakıftaki sosya yaşam alanlarını kapattık. ( Lokanta ve Lokal) Ama en kısa zamanda hızla çalışmaya başlamayı umut ediyoruz. 


Sevgi ve saygılarımla.

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır..
Herhangi bir yorum yapılmadı, ilk yorumlayan siz olun!