Habuda Bağa Ters Olsun...

Dr. Mustafa Güveli
Dr. Mustafa Güveli 26 Temmuz 2016 - Bu Makeleyi 1241 kişi okudu.

Yaş 50 ye dayandı. Birkaç yıla 50 olacağım inşallah. Hayat insana öyle dersler veriyor ki öğrendikçe öğreniyorsunuz. Bugün kaybettiğimiz tarih duayenei aslında kendi bir tarih olan Halil İnalcık hoca kimbilir hayata nereden bakıyordu. Allah ona verdiği ömrü hayırlda kullanmayı nasip edecekse biede versin. Aksi halde daha fazla kirlenmeden emanetini alsın.

 

Yıl 1987 İstanbul'a geldim üniversite okumak için. Neredeyse 30 yol olacak. Tam olarak 29. İlk aldatılmam Topkapı otogarında memleketine geri dönemediğini söyleyen bir yaşlı teyze tarafından oldu. Güya oğlunu askerde ziyaret egelmişmiş te parası bittiği için memleketeine dönemiyormuş. Bende memleketime ailemi ziyarete gidiyordum. Acıdım ona. 24 saatte gidecektim. İki defa yemek yesem birkaç kezde tuvalete gidecek param kalsa yeterdi. Fazlasını çıkardım verdim. İç huzuru ile otobüse bindim. O zaman Torul'da otutuyordu ailem. Trabzonda inip tekrar binmem gerekiyordu. Evdeki hesap çarşıya uymadı. Param Trabzon'da bitti. Torul otobüsü için Değirmendere'deki dayımdan para aldım. Olsun genede içim rahat tatililmi yapıp bir hafta sonra geri geldim İstanbul'a. Birde ne göreyim o teyze hala aynı yerde aynı yalanla etrafındakileri kandırmaya devam ediyor. Ogün bu gündür öyle bir söyleme bir daha prim vermedim.

 

İkinci aldatılmam Aksaray'da Adidas çorap satan amcadan oldu. 5 tanesi 5 lira çok ucuzdu. Normalde tanesi 5 liraydı o çorapların. Aldım ve herbirini birer kez giyebildim. Tanesi 1 lira ve bir kez giyildiler. Sonra kaliteli çoraplarda aldım. Tanesi 5 lira ama onlarca kez yeni gibi giydim. Buda iki artık bu tür ucuz mallarında aldatıcılığını öğrenmiş oldum.

 

Daha sonraları da ufak tefek kanmalarım oldu. Hiçbirini çok canımı yakmadı. Çünki bazen bilerek kandırılırsınız ve sizi üzmez. Bazende üzülmeye değmeyecek kadar basittir kandırılma bedeliniz.

 

Yaş ilerler tecrübeniz artar ve siz hayatı daha iyi okumaya başlarsınız. Okur ve hayatı anlamaya ve okumaya başladım sanırsınız ama hep bir ucu kapalı kalan bu tefsirler bizi neticesi itibari ile doğruyu tam görmemize mani olur. Ve bir gün hayat kendini öylesine aşikar yaşatır ki... Artık tevile, anlamak için eğip bükmeye ihtiyacınız da kalmaz.

 

Son yıllarda öylesine bir aldatılma ve kazık yedik ki: ne farkına varbildik nede farkedebildiğimizde geri dönüş için zaman kalmıştı artık.

 

Şimdi birlik olma zamanı evet. Ama o birlik nerede? Ben zaten son 3-4 yıldır  birliği memleket birliğinde bulup tüm ekstra zamanımı Dernekpazarı Vakfına ayırmıştım. Şimdi daha sıkı Dernekpazarı, Çaykara, Of, Sürmene Tüm Solaklı vadisi ve Karadenize yoğunlaşacağım inşallah. Sonrra himmetim yeterse Türkiye. Böylece meseleleri daha iyi kavrar ve inşallah bir daha yanılmam.

 

Temel bir sebepten cezaevine düşmüş. Mahkeme neticesinde asılmasına karar verilmiş. Cellat asarken sormuş bir diyeceğin var mı diye oda demişki " habuda bağa ters olsun."

 

Tercümesi: "buda bana ders olsun."

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır..
Herhangi bir yorum yapılmadı, ilk yorumlayan siz olun!