Daha Önce Hiç Sahip Olmadığın Bir Şeye Sahip Olmak İstiyormusun?

Dr. Mustafa Güveli
Dr. Mustafa Güveli 26 Ağustos 2016 - Bu Makeleyi 3164 kişi okudu.

"Daha önce hiç sahip olmadığın bir şeye sahip olmak istiyorsan, daha önce hiç yapmadığın bir şey yapmalısın." 
Nossrat Peseschkian

 

İnsanoğlu hep daha iyisini, daha güzelini arzular. Ama nedense bunun için aynı yollardan giderek farklı bir menzile ulaşacağını sanmak gibi bir yanlıgısı vardır. Yukarıdaki özlü sözün bir açılımını yapmak için uzun söze gerek yok. Kısa bir hikaye anlatayım sizlere. Oratokuldayken atasözlerini açıklayan kompozisyonlar yazıdırırdı Türkçe öğretmenimiz ve sözlü notlarını oradan verirdi. 
 

Bir defasında sınıfın en haylaz, en tembel talebesi 10 (on) aldı. Hepimiz çok şaşrıdık. Sayfalarca yazan çalışkan öğrenciler bile altı yedi alırken o nasıl on almıştı.


Daha önce hep boş ağıt veren o arkadaşın kağıdını hocamız gösterdi. Bu sefer "Ateş olmayan yerden duman çıkmaz" atasözünü açıklayan bir yazı kaleme almamızı istemişti hocamız. Buna ne destanlar döktürülmezdi. Hepimiz döktürdük. 


Haşarı arkadaşımızda her zamankinin aksine birşeyler çiziktiridi.

Ve on aldı hocamızdan.

Sadece şunu yazmıştı.

 

Ateş Olmayan Yerden Duman Çıkmaz 

Ne güzel bir söz. Hakikaten ateş olmayan yerden duman çıkmıyor.On almıştı. Değişiklik yapmıştı her zamankinden farklı bir yol denenmişti.

Hayatında farklı şeyler isteyen arkadaşlara sesleniyorum. Hadi bu sefer farklı bir yol deneyelim.


Hep aynı yoldan gidince aynı yere çıkılıyor farkındamısınız?

 

Not:

Özlü sözün sahibi Nusret Peseşkiyan Kimdir. 
(Nossrat Peseschkian; 18 Haziran 1933 - 27 Nisan 2010),

İranlı nörologpsikiyatrist ve psikoterapist. 1968'den beri araştırmalarını 1954 yılında gittiği Almanya'da yürüttü. Pozitif psikoterapinin ve Wiesbaden Psikoterapi Akademisi'nin kurucusudur (1977). Birçok ülkede bu konuda seminerler verdi ve farklı dillere de çevrilmiş 20 kitap yazdı. 2006'da Almanya'daki İranlı tıp ve diş doktorları birliği İbn-i Sina ödülünü aldı.

Piseşkiyan, kültürlerarası yaklaşımla geliştirdiği pozitif psikoterapide kültürel değerler ile rahatsızlıklar arasında ilişki aramış ve tadavide öykü ve masalların, kişinin çatışmalarını daha güçlü belirlemesini ve güven geliştirmesini sağlamada önemli katkıları olduğunu tespit etmiştir.

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır..
Herhangi bir yorum yapılmadı, ilk yorumlayan siz olun!