'Kafayı dinlemek' ancak dağlarda olur.

Dr. Mustafa Güveli
Dr. Mustafa Güveli 09 Ekim 2009 - Bu Makeleyi 1094 kişi okudu.

"Kafayı dinlemek" ancak dağlarda olur. Hekim olarak çalıştığım 16 yıldır psikiyatrik yardımlar vermeye çalışıyorum. Çoğu kere insanların kafa karışıklıkları, sıkıntıları ve gerginlikleri bizim için önemlidir. Uyku sorunları yeme içme problemleri ve benzeri durumlar psikiyatrik belirtiler bizim çalışmamızın temelini oluşturur.

Zihinsel meşguliyet ve kafa karışıklığı sadece danışanlarımızda değil bazen bizde de görülür. Bu yoğun çalışma ve stres ortamında ciddi gerilimler yaşadığımız olur. Şehir stresi ile birlikte yaşam stresi de kafanızın içinde bir gürültü şeklinde uğultu duymanıza sebep olur. Durduğunuzda bile duyduğunuz koşturmaların ve şehrin gürültüsüdür.

Kafayı dinlemek tabiri bu gürültüyü mü dinlemektir. Bunu hiç düşünmemiştim daha önce. Taki bu yaza kadar. 12 Ağustos 2009 günü yaylaya çıktım bir sabah erkenden. 06:00 da Sultanmurat yaylasında gün doğumunu seyrederken vadiden yükselen sise de bakarak o sessizlik içinde kafayı dinlenmek tabirinin anlamını farkettim.

Engin bir sessizlik içerisinde, ulu dağların başında, kendimi özgür ferah ve rahat hissettim. Dakikalarca sessiziliği dinledim. Ve içimden "kafayı dinlemek" bu olsa gerek diye düşündüm.

İstanbul'un koşuşturması içinde yılda bir kez de olsa bir kaç günlüğüne de olsa memlekete gidip kafayı dineleme kararı aldım.

Hepinize kısa sürelerde de olsa kafanızı dinlemek için memlekete gitmenizi önereceğim.