Yetim Her Zaman Yetimdir

Dr. Mustafa Güveli
Dr. Mustafa Güveli 12 Aralık 2009 - Bu Makeleyi 1478 kişi okudu.

Sakine Hala yaylaların ve köyümüzün yaşayan en yaşlı kişlerinden biriydi. Bir insan yaşlı olunca çocukları hatta torunları bile orta yaşa gelmiş oluyor. Benim babamın halasıydı Sakine Atalay. Köyde geçen çocukluğumda akşam yatılarına gelirdi rahmetli.

Canlı ve net sesiyle rahmetli dedemden bahsederdi. Dedem köyde atma türkü konusunda meşhurmuş. Ben hiç göremedim. Hatta en küçük amcam bile doğmadan bir kaç ay önce vefat etmiş.

Anlatırdı rahmetli: dedeme baldızı ile alakalı laf atan birine "E İsmail Balduzun odur beni eriden" demiş. Dedem de önünü hatırlamadığım bir söze "Tuttu seni kolera fora verdin geriden demiş.

"Yağmur yağayi yağmur haneya kabalağun" (Kabalak=Kepenek.) diyen birine de "...................Ya geçta git evune soğumasun yalağun" demiş. Afkurma da diyebilirdi.

Bunları hep Sakine Hala anlatırdı. Sürekli gülen yüzünün altında arada bir şimşek gibi çakan sesi ile öfeksini de yansıtırdı rahmetli. Benim öfeksine hedef olmuşluğum olmamıştır. Ben onu hep gülen yüzüyle hatırlıyorum. Son 20 yılda belki de 10 kez görüşmemişizdir. En son bu yaz yaylada gördüm onu. Hala açık ve keskin bir zihinle eski günleri kardeşi dedem İsmaili anlattı. Sonrada işlerini görmek bahanesi ile ayrıldı gitti.

Ben buyazıyı neden yazdım. Ölüm haberini maalesef www.dernekpazari.com haber sitesinden aldım. Cenazesine katılamadım. Artık köye gitmekliğimiz cenazeden cenazeye olduğu için haberim olsaydı katılırdım. O haber iççinde bir fotoğraf canımı çok acıttı. Belkide yaşı 70 e dayanmış Badadır abiyi (yöresel deyimle Behadur abiyi gördüm. İçi acıyordu. Ellerini kavuşturmuş 70 yaşında değil 7 yaşında annesini kaybetmiş gibi şaşkın görünüyordu.

Allah rahmet eylesin o Sakine Halama

Rabbim saburlar versin O Behadur Kuluna.