Can Çıkti Boğazuma Geriye Yutulur mi?

Dr. Mustafa Güveli
Dr. Mustafa Güveli 20 Şubat 2014 - Bu Makeleyi 1110 kişi okudu.

Çoğu türkü sözünü anlamsız bulurum. Ama bazıları öylesine derin anlamalar içerir ki düşündükçe neler bulunur. Bu günlerde dilime pelesenk olan bi türkü var: "Gökte uçan kuşlara" Bir çok yöre sanatçımız yorunmladı bu türküyü. Hemen hepsinin ortak kullandığı bir dörtlük var.

Gökte uçan kuşlara
Arkadaş olunur mi?
Can çıkti boğazuma
Aşaği yutulur mi?

Bir gün bir sohbette alim sayılabilecek bir tanıdığım ölümü tanımladı. Tıbbi tanımını bir kenara bırakalım şöyle dedi: Can vücudun uçlarından yavaş yavaş çekilir sıvazlanarak adem elmasına kadar getirilir ve Azrail oradan canı teslim alır ve vücut adeta fişi çekilmiş gibi sessiz hareketsiz kalıveririr. İşte tam bu türküdeki gibi can boğaza çıkınca aşağı bir daha yutulamaz.

Hayat öyle hızlı akıp gidiyor ki, geriye sadece yapılan güzel işler ve hayır kalıyor insanın yanına. Bu gün 40 ını geçmiş kişlerin bir çoğu bir kırk yıl daha göremeyecek muhtemelen. Ama ömrü bereketlendirmek ve kalan zamanı hayırlarla geçirmek insana bir ömür daha katar. Bu nedenle hayır işlerine ayrılan zaman insanın ömrüne ömür katar. Herkesten bu vesileyle hayır işlerine ve hususen kendini yakın hissettiği vakfa biraz daha gayretle yardım etmesini istesem çok şeymi istemiş olurum ? Muhtemelen birçoğumuz evet der gibi geliyor bana. Kimseden bunu istemeye hakkım yok biliiyorum ama hiç olmazsa sivil toplum kuruluşları ile biraz daha teşrik-i mesaimizi artıralım. Herkes elindekinin bir parçasını ötekilerle paylaşsa toplum ne kadar hızla kalkınır, samimleşir ve birbirine dost gözlerle bakmaya başlar.

Yaşam döngümüz aslında hepimizi için aynı doğum, büyüme ve gelişme, olgunlaşma ve hayatta yükseliş bir süre orada kalma sonra aşağıya doğru hareketle çöküş ve sonunda mukadder olan ölüm. Şaka gibi değilmi 40 yıl hatırı olan kahvenin bile süresi dolmak üzere bazılarımız için. Hatırlar ve gönüller yapmak işine gelelim ve kalalım bir süre orada.

Can boğaza çıkmadan, vücudun fişi çekilmeden herkesi hayıra ve hayır işlerine vesile olmaya davet ediyorum.