Kuruluşunun 30. yılında DKV

Dr. Mustafa Güveli
Dr. Mustafa Güveli 12 Mart 2020 - Bu Makeleyi 2321 kişi okudu.

Dernekpazarı Köyleri Kültür ve Dayanışma Vakfı bundan tam 30 yıl önce 24 kişilik bir ekip tarafından İstanbul'da kuruldu.
 

Amaç kısaca şöyle özetlenmiş:

"a- Vakfın halen var olan ve ilerde elde edeceği mal varlığı ve gelirleri ile Türkiye'nin geleceğini teminat altına alacak, milli ve manevi değerlerine bağlı ve saygılı gençler yetiştirmek amacıyla öğrencilere burs , sosyal yardım gibi mali katkıda bulunmak,.

b- Ülkenin bütünlüğünü ve bağımsızlığını pekiştirecek her türlü konferans, seminer ve münazara gibi, ilmi ve kültürel etkinlikler ile ilgili merciler müsaadesiyle bu konuda açık hava toplantıları tertiplemek,

c-İlmi ve milli sahalarda araştırmaları konu edinen eserleri yayınlamak, tercüme etmek.

d- Vakfın faaliyetlerinin yürütülmesi ve tanıtılması için her türülü sesli görüntülü ve yazılı matbuat yapmak.

e- Tabii afetlerden zarar zarar görenlere, muhtaçlara, hastalara gerekli yardımlarda bulunmak,

f- Sağlık ve eğitim amacıyla hastane ve okul yapmak, bu gibi kuruluşların geliştirilmesi için destek olmaktır."

 

Bu amaçla o zamanın şartlarında 50 milyon lira vakfedilmiş. O günki kurda 16 909 dolar ( Onaltıbin dokuzyuzdokuz dolar) eden bir parayla yola çıkıldı. Kabaca 17 bin dolar diyelim. Bu gün geldiği noktada sadece bir yılda öğrencilerine 60 bin dolar civarında burs vermektedir. Mal varlığına kuruluşundan bu yana verdiği bursları da eklersek kaça katladığını hesaplamak bir ekonomist olmadığım için beni biraz aşıyor. Ancak şunu söyleyebilirim: Beş yüzün üzerinde üniversite öğrencisine burs vermiş ve mezun etmiş. Halen 273 öğrencisine burs vererek onların hayatına dokunan 60 kız öğrenciye yatılı olarak Kur-an Kursu hizmeti veren ve önümüzdeki günlerde Dernekpazarı'nda açılacak 4-6 yaş kreş binası ile hizmet verecek bir vakfın üyesi ve sahibi olmakla gurur duymamız gerekir bence.

 

Ben başkan olarak önde görünebilirim. Ama hepimiz bu vakfın sahibi, çalışanı, mütevelli heyeti üyesi ve belki bir gün vakıftan yardım alacak bir bireyi olduğumuzdan bugün vakfı elimizden geldiğince güçlendirmemiz ve büyütmemiz gerekir.

 

Güçlü vakıf, daha büyük gayretlere destek olmak demektir. Bu nedenle 30. yılın anısına bu yıl vakfa gelir getirecek bir mülk satın almayı planlıyoruz. Hedef 1 milyon dolar. Ama ulaşma konusunda sizin gayretlerinizi bekliyorum. Kıyamete kadar hizmet vereceğine inandığımız bir vakfa inşallah hepimiz destek olalım. Gayret bizden muvafakkiyet Allah'tandır.

 

 

 

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır..
Herhangi bir yorum yapılmadı, ilk yorumlayan siz olun!