Vakıf İçin Elinden Geleni Yapmak

Dr. Mustafa Güveli
Dr. Mustafa Güveli 10 Eylül 2014 - Bu Makeleyi 1396 kişi okudu.

Aslında bizim köy deyince aklımıza gelen Dernekpazarı 1991 yılından beri ilçe. Ve şimdi herbirimizin köyleri de büyükşehir olan Trabzon’dan dolayı resmen mahalle. Ama hala “hadi gel köyümüze geri dönelim” havasında bir özlem var dimağlarımızda. Yıllar önce köyünden çıkıp büyükşehirlerin yolunu tutmuş binlerce kişi ve ardından gelen nesiller hala köy özlemini gidip gelmek suretiyle gidermeye çalışıyorlar.

İstanbul’un merkezi yerinde Güngören İlçesi sınırlarında Dernekpazarı menşeli insanların kurduğu ve halen ciddi bir kültür merkezi olma yolunda ilerleyen vakfımız DKV ( Dernekpazarı Köyleri Kültür ve Dayanışma Vakfı) aklımız ve gönlümüzdeki boşluğu doldurmaya çalışıyor. İnsanımız arasında kopmaya başlayan birlik ve beraberliği yeniden tesis etmek ve maddi manevi yardımlaşmak için kurulan vakıf yeni yönetimle birlikte birtakım etkinlikler yapmayı planlamaktadır.

Vakfın 5.katı nostaljik bir havada döşenmiş. Sohbet etmek ve yöresel tatlarımızı yemek için kullanılan aynı zamanda eğlence mekanı. Geçen yıl başlattığımız vakıf geceleri bu yılda devam edecek. Programlar netleştiğinde sitemizden ilan edilecek.

Bu arada hemşerilerimizin iletişim bilgileri ve vakıfla alakalı beklentilerini sorguladığımız anket formunu da vakıf merkezine uğradıklarında doldurmayı ihmal etmemeleri gerektiğini hatırlatayım. Yakında site üzerinden online anketimize katılabileceklerdir.

Yönetim Kurulunun bu yılki hedefleri arasında öğrencilerini sosyal, kültürel, akademik ve ekonomik yönden destekleyecek projeler yapmak olarak görmektedir. Herkesi karınca kararınca vakıf hizmetlerine katkıya davet ediyoruz.

Küçük bir hikaye ile yazımı noktalayayım. Tamburi Cemil beyin karısı hastalanmış. Herkes elinden geldiğince ev işi yemek vs yapıyormuş. Cemil bey karısının ölüm döşeğinde olduğunu bilmekte ve çok üzülmektedir. Ama elinden de bir şey gelmediği için sağa sola yürürken karısının yanına yaklaşır ve derki: “Elimden bir şey gelmiyor. Herkes işleri yapıyor. Kimi sessizce kuran okuyor. Kimi ortalığı temizliyor. Bende tambur çalabiliyorum, İstersen sana tambur çalayım”

Bazen duruma uygun olmasa da elimizden geleni yapmak hiçbir şey yapmamaktan iyi olabilir. Yöremiz insanı yetenekli, zeki ve aynı zamanda yardımseverdir. Hepimiz elimizden geleni yapalım lütfen. Kemençe çalan kemençe, kaval çalan kaval çalsın. Parası olan vakıf hizmetleri maddi katkıda bulunsun karınca kararınca. Ve bir projesi olan projesini alsın gelsin ki vakıf kalkınsın ve en sonunda ortaya çıkan güzelliklerde hepimizin bir payı bulunsun.

Hiçbir şey yapamayanda uğrayabildiği kadar sık vakfa uğrasın bir çay içsin hiç olmazsa.

Vakıf ruhu sadece hizmeti seyretmek ve eleştirmek değil elinden geleni yapmaktır.
 

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır..
Herhangi bir yorum yapılmadı, ilk yorumlayan siz olun!