Burs Almak yada Vermek için Başvuranlara Son Duyuru

Dr. Mustafa Güveli
Dr. Mustafa Güveli 08 Ekim 2014 - Bu Makeleyi 996 kişi okudu.

Sevgili Hemşerilerim, Değerli Öğrenciler,

5 Eylülde başlayan burs başvuruları bu Cuma (10 Ekim 2014) sona erecek. Bu güne kadar 120 civarında başvuru oldu. Halen devam eden başvuruların tam sayısını 10 Ekim 2014 gece yarısında sistemi kapattığımızda duyuracağım. Başvuru sistemini bu yıl biraz değiştirdik. Bu başvurularının altına aşağıdaki dilekçeyi ekledik. Bursa hak kazanan öğrencilere benzer bir taahhüt ve bilgi formu göndereceğiz. Dilekçeyi dikkatli okuyan öğrenciler aynen şu metni gördüler.

"Dernekpazarı Köylerini Kalkındırma ve Kültür Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığına, Başvuru formundaki bilgilerin tarafımdan doldurulduğunu ve doğru olduklarını, genel ekonomik ve sosyal şartlarımla burs almayı hak ettiğim ve ihtiyaç sahibi olduğumu, aldığım bursu yalnızca eğitimim için kullanacağımı ve bu süreçte memleketimin kültürel, sosyal ekonomik açıdan kalkınması için fiziksel ve zihinsel olarak elimden geleni yapmak için azami gayret göstereceğimi, umum ahlak kurallarına azami hassasiyet göstererek yöremi ve memleketimi en iyi şekilde temsil edeceğimi, yanlış bilgi vermemin tespit edilmesi halinde bana ödenen bursun iki katını defaten geri ödeyeceğimi, okulumu bitirdikten sonra benden sonraki nesillerin vakıftan burs alabilmesi için maddi manevi ve sosyal yönden katkıda bulunacağımı taahhüt eder, burs başvurumun değerlendirmeye alınmasını arz ederim."

Bunu doldurduğu halde yaptığımız araştırmalarda yanlış beyanda bulunan öğrenciler olduğunu görmekteyiz. Bizzat tanıdığımız veya onları yakından tanıyanlara sorduğumuzda maalesef yanlış beyanda bulunanları dikkat çekmektedir.

Şunu herkesin bilmesi gerekir ki: Vakıf için toplanan burs paraları bağışçıların zekat ya da sadaka olarak düşündükleri paralardır. Vakfımızın gelir getiren mülkü ancak rutin masraflarını karşılamaktadır. Bu nedenle yöremiz insanlarından burs sürecini anlatıp burs olarak ödenmek kaydıyla bağış toplanmaktadır. Ve toplanan bağışlara göre bursa başvuran öğrenciler arasında yapılacak değerlendirme ile burs alacak öğrenciler belirlenmektedir. Gönül ister ki başvuran herkese burs verilebilsin. Ama kısıtlı bir bütçe ile yapılan bu hizmette paraların dağıtımı da ciddi bir vebaldir. Bursu verenlere karşı bir sorumluluğumuz olduğu gibi burs alacak öğrencileri seçmekte ayrı bir sorumluluktur. Bu şartlarda aynı sorumluluk burs başvurusunda verdiği bilgilerden ötürü başvuru formunu doldurana da aittir. Yanlış bilgi vererek alacağınız bursun hakkınız olmadan alınan bir para olma ihtimali olduğundan, haram konusunda oldukça hassas olan yöremiz insanını da uyarmak gereğini duydum.

Yanlış yada eksik olduğunu düşündüğünüz bilgiler varsa bilgi@dkv.com.tr adresine yollayacağınız bir maille düzeltme yapabilirsiniz. Hak etmediğiniz halde bur alıp hem burs verenler hem de ihtiyacı olduğu halde alamayan olursa onların haklarını gasp etmiş olursunuz. Bu vebal alacağınız bir kaç yüz liraya değmeyecektir inanın.

Özel durumu olanlar, mahrem konuları herkesle paylaşmak istemeyebilir. mguveli@gmail.com adresine mail olarak gönderirse değerlendirmede yönetim kurulu ile paylaşabilirim.

Burs verenlere son söz yerine: Vakfımıza yapacağınız bağışı oldukça titiz bir şekilde gözden geçirerek dağıtmak durumundayız. Ve azami hassasiyet nedeniyle zekât ise ihtiyaç sahibi komşunuza gitmiş oluyor. Biliyorsunuz ki zekât verirken önce en yakınınızdan başlayın deniyor. Aileden ihtiyacı olan ya da komşulardan yada hemşerilerinizden buna muhtaç olanları vakıf aracılığıyla desteklemiş olacaksınız. Hatta bizzat verdiğinizde rencide olabileceklerse vakfa bursu verip vakıf aracılığıyla da verdirebilirsiniz.

Burs alacaklara sonsöz niyetine: Bursları verenler vatana millette dine diyanete faydalı evlatlar yetiştirme adına beklentiyle bu bursu vermektedirler. Öncelikle bursu eğitiminizde ve kişisel gelişiminizde kullanmalısınız. Yanlış yada eksik beyanlarınızı düzeltme şansınızı kullanmanız hala mümkün. Eğitim hayatınızda başarılar dilerim.

Tüm hemşerilerimizi yöremizi maddi ve manevi olarak kalkındıralım. Vakfımızın kalkınması bu sürece katkıda bulunacaktır.