Hayrı Vakıf Üzerinden Yapmak

Dr. Mustafa Güveli
Dr. Mustafa Güveli 21 Ekim 2014 - Bu Makeleyi 968 kişi okudu.

Sevgili Hemşerilerim,

Bir süredir buradan vakıf çalışmaları ile alakalı bir takım talep ve bilgilerimi paylaşıyorum sizlerle.

Yöresini seven ve ahir ömründe toprağının altına girmeden üstünde bir miktar daha debelenmeyi düşünen biri olarak sizlerle fikirlerimi paylaşıp taleplerde bulunuyorum. Özellikle hayır işlerinde en yakınınızdan başlayın tavsiyesine uyarak akraba, konu komşu ve sonra köylüsü, sonrada yakın ve uzak hemşerileri, sonra tüm Türkiye ardından dünyada hizmet eden kuruluşlar aracılığıyla kaynaklarınca paylaşma gayretinde birisi olmaya çalışıyorum. Ve bunu doğru yol görerek sizleri de bu hayra ortak etmek için sürekli talep ediyorum.

1361 e mesaj göndererek vakfa ve gençlerimize 10 tl katkıda bulunun, banka hesaplarımıza yardım edin yada pos cihazımızı getireyim vakfımızı detekleyin diye onlarca hemşerimi aramışımdır. Aramaya da devam edeceğim. Belki bazılarınız bundan gocunuyorda olabilirsiniz. Ayıplayan, hatta doktora bak ne oluyor buna diyende olabilir. Benim hayırda birbirimizi gayrete getirmemiz gerektiğini düşünüyor olmam bu gayretlerimin esas dinamikleridir. Bilenler bilir talebeyken bile kendim için bir şey istemeyi beceremezdim. İhtiyacım olsa bile sabrederdim. Allah ta bu konuda beni hiç zaman mağdur etmedi. Şükürler olsun.

Şimdi Dernekpazarı Vakfı vasıtasıyla talebelerimize yardımda, katkıda bulunma imkanı verdiği için ona ne kadar şükretsem azdır. 172 tane talebeyi onlara destek olmamız için bize sunan Rabbime şükürler olsun. Şimdi bu talebelerden hangisine destek olacağız hangisine olamayacağızın kararını verme zamanıdır. Bütçe ile doğru orantılı olarak burs taleplerini karşılayacağız.

Gönül istiyor ki hepsine burs verelim. Hatta başkada ihtiyaçlarını karşılayalım. Bu kendi kaynaklarımız ve hayırseverlerin katkıları ile oluyor ancak. Aradığım bazı hayırseverler bireysel olarak bazı talebeleri desteklediklerini söylüyorlar. Bu çok güzel bir gayret ve desteklenemeliler tabi. Ancak vakıf aracılığıyla hayır yapmanın şu artısı var bence. Bir talebeye 1000 lira verebilirsiniz. Bu çok güzeldir ama vakıf aracılığıyla vereceğiniz bedelin bizim vakfımızda 172 talebeye bölünmesinin oluşturacağı etkiyi düşünün.

Düz mantıkla düşünün 1000 lirayı 172 talebeye 5,81 lira olarak bölüştürmüş oluyorsunuz. Bunu tek tek yapmanın zorluğu ortadadır. Hayrı bu kadar küçük parçalar halinde 100 lerce kişi yapınca hem yekün teşkil ediyor hemde tüm talebelere katkıları oluyor olmanın sevabı katlanıyor bence. Bunun bir başka güzelliğide bu talebeler sizi bilmese de Halıkımız biliyor. Sağ elinizle yaptığınız hayırdan sol elinizin haberi olmuyor.

Şimdi iyilik zamanı. Hepnizi DKV ye yardıma çağırıyorum.

İyilik yap denize at balık bilmezse Halık bilir.