Zeytinyağlı Yiyemem Aman...

Dr. Mustafa Güveli
Dr. Mustafa Güveli 22 Kasım 2015 - Bu Makeleyi 1841 kişi okudu.

Sanırım bu türküyü duymayanınız yoktur.

"Zeytinyağlı yiyemem aman
Basmada fistan giyemem aman."  falan filan devam eden bir sürü şey...

1950 lili yıllarda Amerika'nın 3. dünya ülkelerine ve bu arada Türkiye'ye adına Marshall yardımı denen yardım paralarını yolladığını hepiniz duymuşuzdur. Adına bakınca sanırız ki adamlar bize yardım etmişler.  Halbuki nerde. Bizim uçak yapmamızı otomobil yapmamaızı kendi fabrikalrımızı kurmamızı engellemek için para vermişler ama o parayla da kendi mallarını almak şartı koşmuşlar. Bu sayede kuruduğumuz hatta ülke dışına uçak bile sattığımız fabbrikalarımız kapanmış.

Margarini ve GDO lu mısırdan yapılmış mösırözü yağını o zamanlar tanımışız. Birde zeytinyağının kanserojen olduğunu o dönemlerde bize kaktırmışlar. Hatta algı operasyonu için Zeytinyağlı yiyemem aman türküsü sipariş edilmiş. Biz mısırözü yağını çok sağlıklı diye yerken onlarda asıl sağlıklı olan zeytinyağımızı götürmüşler ülkelerine.

 

Sevgili hemşerilerim. Doğal yaşam kadar bizden olana sahip çıkma zamanıdır. Yöremize, insanımıza ve belki yerel mısırdan yapılmış mısır ekmeğine, yerli tohumdan yapılmış kolivaya, lahanaya, tereyağına, yapılabirse en azından yerli sayılacak otomobile sahip çıkma zamanıdır.

 

Zeytinyağlı da yerim
Basmada fistanda giyerim.

Selametle kalın.