Bayburt İl Oldu da Ne Oldu?

Mustafa Güveli (Öğretmen)
Mustafa Güveli (Öğretmen) 01 Aralık 2015 - Bu Makeleyi 1856 kişi okudu.

Merhaba Sevgili Okurlar,

Bir süreden beri bu sitede yazı yazmam isteniyordu. Değişik nedenlerle bu mümkün olamadı. Hangi konularda yazabilirim diye düşündüm. Yöremizde yaşanan ilginç olaylar, yaşadıklarım, gözlemlerim, sizlerle paylaşmaya değer bulduğum kısa anekdotlar pek ala yazılarımın konusu olabilirdi. Bu düşünceyle yazmaya karar verdim. Sıkmadan, olabildiğince kısa yazılarla sizlerle birlikte olmaya çalışacağım. Yazılarım ilgi görürse yazmayı sürdüreceğim.

Karadeniz insanı nüktedanlığı ve hazırcevaplılığı ile ünlüdür. Bu nedenle onlarla normal sohbet ederken bile alıcılarınızın açık olması gerekir. Aksi takdirde bir fıkra konusu olabilecek  fırsatı   kaçırabilirsiniz.

Bayburt'un yeni il olduğu günlerdi. Bilindiği gibi Bayburt Çaykara ve Dernekpazarı’na uzak sayılmaz. O nedenle Bayburt'tan gelen giden çok olur. İnsanlar bir birini tanır. Bir yaz tatilinde çay ocağında oturuyoruz. Bayburtlu olduğunu sonradan öğrendiğim bir vatandaş içeri girdi. Bir masaya oturdu. Çay sohbet derken bizimkiler  Bayburt’luya takılmaya başladı. "Hadi artık il oldunuz çalımınızdan geçilmez." Bayburtlu il olmanın kendilerine pek bir şey kazandırmadığını şöyle açıkladı:     

Eskiden Bayburt'ta tellal şöyle bağırırdı "Ey ahali duyduk duymadık demeyin kaymakam beyin ağzıynan Çoruh nehri kenarına sıçmak yasaktır."Şimdi de vali beyin ağzıynan diyecekler o kadar."                          

Yeniden görüşmek dileğiyle. 

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır..
Herhangi bir yorum yapılmadı, ilk yorumlayan siz olun!