İlçemize Bakış

Muzaffer Kişmiroğlu
Muzaffer Kişmiroğlu 10 Eylül 2014 - Bu Makeleyi 7764 kişi okudu.

İlçemiz , belki ülkemizin en küçük kasabalarından biridir. Coğrafi yapısı böyle olsa da insanının ülkedeki konumu oldukça geniş ve etkilidir. İş adamıyla , bürokratıyla ilim adamlarıyla değerlendirildiğinde gurur verici bir tablo ile karşılaşırız.İlçemizin coğrafi yapısı ekonomik geçimin hiç bir alanında nüfusuna yeterli kaynak sağlayamıyor.

Nüfus ister istemez dışarıda çalışarak geçimini sağlayıp, tatil dönemlerinde ilçemize gelmektedir.Belki hayvancılık ve hayvansal ürünleri yetiştirebilecek bir kaç mandıra kurulabilir ki , iklim yapısı itibarıyla sonbahar mevsiminden sonra bu alanda da ciddi sıkıntı yaşanır ve diğer yörenin aynı alanlarıyla rekabet edemez. Sonuç olarak ilçemiz turizm alanında yatırıma elverişli hale getirilirse hem yöre insanı tatilini burada geçirmeyi alışkanlık haline getirir , hem de ülke turizmi açısından önemli bir görevi üstlenmiş olur.

Dünya ikliminin hızla ısınmaya başlaması Karadeniz yöresini cazip hale getirmektedir.Şimdiden yöre insanımız ve yerel yönetimlerimiz kendilerini bu alanda programlarsa , ileride bu durum zorunlu devlet politikasına da dönüşebilir. Yerel yönetimlerin üzerinde duracağı en önemli görev , alt yapı ile çevre düzenlemesidir.Doğu Karadenizin dağ bölgelerinde betonlaşmaya kesinlikle müsade edilmemelidir. Hele çok katlı apartmanlar çevreyi tamamen bozup beton yığınına çevirmektedir. Şu ana kadar olanlara belki yapılacak bir şey yoktur.

ANCAK BUNDAN SONRA:
KÖY DOKUSUNA UYGUN OLMAYAN BİNALARA İZİN VERİLMEMELİDİR.
KANALİZASYON PROBLEMİ MUTLAKA ARITMA TESİSLERİ İLE KONTROL ALTINA ALINIP , YER ÜSTÜ VE YER ALTI SULARI KİRLETİLMEMELİDİR.

Çevre Bakanlığı ile en kısa sürede irtibata geçlip , gerekli destek sağlanarak proje hayata geçirilmelidir. İmar durumu çevre dokuya uygun olarak düzenlenip , gerekiyorsa karşılıksız kredi ile desteklenmelidir.Şimdilik belki de dünyanın ender coğrafyasına sahip olan yöremiz , başı boş bırakılırsa özellikllerini kısa sürede kaybedip yeni nesillerin de ilgisini çekmeyen sıradan bir coğrafyaya dönüşecektir.Bunlar , şimdilik maliyeti çok yüksek olmayan tedbirlerden ise de , kanaatimce ileride telafisi mümkün olmayan bir ortama dönüşecektir.

Biz, ilçemizi ve yöremizi seviyoruz. Bizi bu sevgiden mahrum etmeyecek yönetimlere her zaman destek çıkıp onlarla beraber olacağımızı belirtir , hepinize saygılar sunarım.

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır..
Herhangi bir yorum yapılmadı, ilk yorumlayan siz olun!